Waarom deelnemen aan BADAFF, kunst- en designbeurs?
tekst Kathleen Ramboer
Na een break van een veertien tal jaren neemt Wim Baes, kunstenaar, curator en nu wederom galeriehouder, de draad terug op. Met een deelname aan BADAFF, de kunst- en designbeurs in Het Arsenaal, een oude spoorwegsite te Gentbrugge, zet Wim Baes met zijn bavart gallery een eerste stap in de richting van de kunstwereld en zijn publiek. Naast zijn deelname aan de beurs, is het de droom van Wim om ver van alle glitter en glamour de kunstliefhebber in de huiselijke sfeer van bavart gallery te laten kennismaken met authentieke kunst van passioneel en origineel talent.
Het hoe en waarom werd duidelijk tijdens het kunstpoort-interview met Wim Baes. Ik was zo geboeid door zijn verhaal dat ik de tijd uit het oog verloor, een hongergevoel liet zelfs op zich wachten.
Kunstpoort Ik heb het raden naar de oorsprong en naam van bavart gallery. Kan je me die vertellen?
Wim Baes Toen ik hier kwam wonen (Brugse Poort Gent) startte ik een sociaal/cultureel project op onder de naam bavart vzw. Het was de bedoeling de buurt samen te brengen en op een laagdrempelige manier te laten kennis maken met elkaar en de kunst. De kunstenaar die hier tentoonstelde, haalde zijn kookkunsten boven, nodigde de buurt en vrienden uit om samen rond de tafel te zitten. Zo ontstond een fijne sfeer om te babbelen ‘bavarder’ met elkaar en over kunst. Poëzieavonden, concerten… alles kon. Dit project zette ik later opzij om mijn taak als papa op te nemen en tijd te maken voor de kunstenaar in mij. Voor de huidige galerie zocht ik een naam die niet zozeer het sociale maar het culturele aspect benadrukt. Na een brainstorming met vrienden en kennissen kwam de naam ‘Bazart’ naar boven. Ja, als puber droomde ik al van een galerie genaamd ‘Bazart’ met referenties naar art en bazar, een winkel van kunst. De band Bazar strooide roet in het eten. Toen ik de eerste maal Bazar op studio Brussel hoorde dacht ik: oeps daar gaat mijn naam in rook op. In werkelijkheid ben ik nog steeds dezelfde sociale persoon* gebleven met een passie voor kunst, dus dacht ik ‘waarom de naam bavart niet terug opnemen’? De naam verwijst naar Baes, ‘bavarder’ over kunst en art.
*Kunstpoort Wim Baes blijft sociaal actief. Hij ligt mee aan de basis van het kunstproject Bede_vaart, een beeldende biënnale in de buurt waar hij woont, de Brugse Poort te Gent, later meer hierover op kunstpoort.
Kunstpoort Er zijn enorm veel nieuwe galeries in het Gentse, diverse kunstplatformen steken de kop op. Waarom dan na een lange tijd opnieuw een galerie opstarten? Wat is je motivatie?
Wim Baes Enkele jaren terug waren de galeries schaars in Gent, dat is een feit. Nu boomt de interesse voor kunst. Tegenwoordig kopen ook jonge mensen kunst en wil de wereld van de kunst een graantje meepikken van die letterlijk en figuurlijk ‘jonge’ belangstelling voor kunst- en kunstbeleving. En toch galeries waar een kunstenaar in een comfortabele zetel zit, galeries die het verschil kunnen maken, die een publiek hebben dat koopt… zijn schaars in Gent. Ik ben eigenwijs en wil tonen wat ik apprecieer, wat ik goed vind. Ik start een nieuwe galerie die niet nieuw is, die me nauw aan het hart ligt, die ik enkele jaren runde. De verbouwing van de galerie duurt reeds 2 jaar en is ‘still going on’. BADAFF gaf me het beslissende duwtje dat nodig was. Een deadline komt me van pas. De beurs is voor mij een ideale start, een uitstekend vertrekpunt.
Kunstpoort Geloof je in het belang van beurzen? Wat is de meerwaarde? Is de kostprijs evenredig met de feedback?
Wim Baes Dat is een moeilijke. De beurs betekent de start van mijn nieuwe galerie. Na de beurs kan ik onmogelijk het bezoekersaantal vergelijken met het aantal belangstellenden vóór Badaff. Naar de beurs neem ik ook persoonlijk werk mee. Enkel respons als kunstenaar, op mijn canvassen, kan ik inschatten. Ik hoop op boeiende inspirerende contacten met het publiek en zeker ook met galeries.
Kunstpoort Is het de bedoeling werk te verkopen van de twee kunstenaars, Erika Cotteleer en Ines Raspoet, die je presenteert op de beurs?
Wim Baes Ongetwijfeld! Beide kunstenaars volg ik al een tijdje. Hun werk leunt sterk aan bij mijn beeldende kunst. Het werk van Erika is figuratief en heeft verwantschap met mijn recente portretten. Haar manier van schilderen refereert naar mijn meer ruwe manier om met de verf om te gaan. De kunst van Ines is bevreemdend abstract en sluit aan bij mijn abstract werk en deels figuratieve schilderijen. Mijn bedoeling is netwerken, mijn werk plus dat van Erika Cotteleer en Ines Raspoet promoten en verkopen.



van links naar rechts werk van Wim Baes – Erika Cotteleer – Ines Raspoet – foto copyright Wim Baes
Kunstpoort Wil je ook internationaal gaan?
Wim Baes Het idee zit in mijn achterhoofd om grotere beurzen aan te schrijven. Vorig jaar informeerde ik naar een beurs met internationale uitstraling: Art Brussels. Een 150tal galeries zijn er vertegenwoordigd en het bezoekers aantal is immens. Op grote beurzen toegelaten worden ligt voor mij moeilijk. Ze beoordelen je op de expo’s die je in het nabije verleden realiseerde. Mijn projecten liggen te ver achter me.
Kunstpoort De filosofie is tegenwoordig: kunst moet opbrengen. Mik je met bavart gallery vooral op de verkoop of hoeft de galerie niet direct te renderen?
Wim Baes Ik heb een bepaald budget en wil dat spenderen aan de kunst. Spenderen is vooral investeren, investeren in mijn persoonlijk oeuvre en in kunstenaars die volgens mij sterk werk leveren. Als ik kunst moet tonen enkel en alleen om die investering terug te winnen, dan stop ik ermee. De galerie vertaalt mijn passie voor de kunst. Ik wil werken tentoonstellen die mij passioneren en inspireren, die het dichtst bij mezelf aanleunen. Commercieel werk tonen omdat het goed in de markt ligt, neen dat is niet het beeld van mij als galerijhouder dat ik voor ogen heb, zo iemand wil en kan ik niet zijn.
Kunstpoort Mik je op solo- of groepstentoonstellingen?
Wim Baes We starten met groepstentoonstellingen. Voor individuele expo’s is de ruimte te groot. Beneden alleen al beschik ik over een 30 tal lopende meter muur, boven zijn er ook nog twee mooie grote ruimtes. De galerie kan ik zelfs uitbreiden naar nog meer toonmogelijkheid. In de zomer kan ik ook de orangerie erbij betrekken. Zowel beneden als bovenverdiepingen beschikken over een eigen specifieke sfeer, vragen een bepaald werk wat formaat, inhoud of gevoel betreft, ideaal voor groep expo’s. Perfect voor mij als een galeriehouder die graag samenstelt en begeesterd op zoek gaat naar combinaties om uiteindelijk een sterke verrassende expo in het leven te roepen.



bavart gallery – foto copyright Wim Baes
Kunstpoort Hoe ga je op zoek naar geschikte kunstenaars en werk?
Wim Baes Nu is er Instagram wat het gemakkelijk maakt om kunstenaars op te zoeken. Maar werk in werkelijkheid zien, voelen eventueel aanraken… blijft een must. Atelierbezoek is een conditio sine qua non.
Kunstpoort Ga je op de beurs de kijker rechtstreeks aanspreken of hoe ga je te werk om in contact te komen met de kunstliefhebber?
Wim Baes Eerst en vooral ga ik de toeschouwer laten weten dat ik klaar sta om alle mogelijke info te delen. Vroeger was ik zelfstandig en zo heb ik ervaring om met bezoekers om te gaan. Een soort inschattingsvermogen heb ik al doende verworven. Op de beurs laat ik me assisteren door een kunstprofessional met beurservaring. Als galeriehouder wil ik me distantiëren van mijn persoonlijk tentoongesteld werk. Het is de bedoeling dat ik contacten leg voor de kunstenaars Erika Cotteleer en Ines Raspoet, de ervaringsdeskundige plaatst meer mijn canvassen in de spotlights.
Kunstpoort De aandacht van de meeste galeries gaat naar jong aanstormend talent. Is er plaats voor oudere kunstenaars in bavart gallery? Kunstenaars die op latere leeftijd starten, een veertiger, vijftiger, vinden moeilijk onderdak in een galerie.
Wim Baes Er zijn kunstenaars die hun leven lang uit de boot vallen, niet doorbreken en toch ongelooflijk sterk werk produceren. Ik ben zeker bereid die kunstenaars, zelfs al zijn ze niet meer piepjong, een kans te geven. Persoonlijk ken ik een kunstenaar met dat profiel die ik wil promoten.
Kunstpoort De kunstwereld is bevolkt met een veelvoud aan goede kunstenaars. Misschien geeft Instagram me dat vals gevoel? De galeries vechten met ‘l’embarras du choix’. Een carrière als kunstenaar wordt er niet gemakkelijker op. Wat is jou mening?
Wim Baes Er is inderdaad meer visualiteit door Instagram, de social media. Maar zijn er wel zoveel kunstenaars die eruit springen? De toppers zijn al gesetteld en vertegenwoordigd door een vooraanstaande top galerie.
Kunstpoort Kunstenaar en galerist, vind je dat een geslaagde combinatie? En waarom?
Wim Baes Al vele jaren creëer ik kunst, voel kunst, vecht met materialen, composeer, schilder, overschilder, veeg, maak vlekken… Wanneer ik als galeriehouder werk aanprijs vind ik om die reden makkelijker de weg naar het juiste woord, kan ik de kijker medeplichtig maken in mijn zoektocht naar schoonheid. Bij een door mij georganiseerde expo wil ik kunnen roepen, schreeuwen: ‘man wauw wat een expo!’ Dat is het mooie aan het duo kunstenaar/galerist.
Een galeriehouder/niet kunstenaar ontleedt kunst meer op een analytische wijze. Persoonlijk wil ik mensen passioneren, meeslepen… Hoewel ik bekijk mezelf niet als galeriehouden. Met bavart gallery bied ik voornamelijk een toonplek waar een kunstenaar zonder financiële kopzorgen kan exposeren.
Kunstpoort Kunst wordt in toenemende mate verorberd via sociale media: contextloos, oppervlakkig en vluchtig. Hoe wil je het vluchtige omzeilen, het publiek bespelen om verder te kijken dan een rappe blik?
Wim Baes Zelf beschouw ik enkele minuten aandachtig een kunstwerk, daarna gaat mijn aandacht naar compositie, kleur, textuur… Eerst kijk ik als toeschouwer, dan met de blik van een galerist daarna met de instelling van een kunstenaar. Er bestaat geen truckje om de aandacht vast te houden. Je kan enkel hopen dat je als galeriehouder bij een bepaald werk de kijkers zodanig kan prikkelen dat ze blijven haperen en uiteindelijk verder stappen om ook de rest aandachtig te beschouwen. De toeschouwer spreek ik graag aan met feeling, als kunstenaar/galerist, bevlogen met passie en kennis. Ik breng een verhaal.
Kunstpoort Tot slot. Op welk een publiek mik je en met welke kunst?
Wim Baes Ik mik vooral op publiek dat niet tevreden is met oppervlakkige, plat commerciële kunst. Voor mij komt schoonheid op de eerste plaats, niet wat je terloops mooi noemt, dat is niet het juiste woord maar kunst van een klassieke schoonheid. Welk werk straalt klassieke schoonheid uit? Werk waardoor je bewust of onbewust de aanwezigheid van een gouden snede voelt, waar de kleurenleer in doorschemert, met onbewuste reminiscenties aan wie weet oude meesters… Persoonlijk heb ik moeite met conceptueel werk. Kunst moet voor mij visueel mooi zijn, menselijk mooi, daarmee bedoel ik kunst gecreëerd door een mens, met zijn handen, met een persoonlijke visie, kunst als een onderdeel van een oeuvre. Ik opteer voor schilderkunst, tekenkunst, , grafiek ook wel fotografisch werk… Mijn aandacht gaat minder naar ruimtelijk werk. Kortom ik mik niet op gemakkelijke kunst, of toch wel maar op gemakkelijke kunst voor een publiek met voorkennis, voor een publiek dat werk kan plaatsen.
tekst Kathleen Ramboer
foto copyright Wim Baes
10 GRATIS toegangstickets BADAFF
bavart gallery geeft gratis toegangstickets BADAFF weg
aan tien kunstpoortlezers
ticket waarde € 14,00
De tien eerste die reageren hebben prijs!
Hoe reageren?
Stuur een berichtje naar Wim Baes
via Facebook https://www.facebook.com/wimbaes
of via instagram https://www.instagram.com/gallery_bavart/INFO
INFO
bavart gallery
Noordstraat 32
9000 Gent
www.instagram.com/gallery_bavart
https://www.bavart.be/
Wim Baes https://www.instagram.com/wim_baes_atelier/
Ines Raspoet https://www.instagram.com/raspoetines/
Erika Cotteleer https://www.instagram.com/erikacotteleer/
BADAFF
kunst- en designbeurs
19 tot 22 maart 2026
Het Arsenaal
Brusselsesteenweg 602
9050 Gent
donderdag 19 maart 16:00 – 23:00 (vernissage)
vrijdag 20 maart 16:00 – 22:00
zaterdag 21 maart 10:30 – 18:00
zondag 22 maart 10:30 – 18:00
https://badaff.be/
https://www.instagram.com/gallery_bavart



